İstanbul Metrosunda Sürücüsüz Vagonlar


İstanbul Metrosunda Sürücüsüz Vagonlar

Yüzde 42 yerli katkı ile üretilen “Sürücülü ve “Tam Otomatik Sürücüsüz” olarak kullanılabilecek vagonların hizmete alım töreni Seyrantepe Metro İstasyonu’nda yapıldı.

Vagonların hizmete alım töreninde konuşan Başkan Kadir Topbaş, “Bugün yine burada tarihi bir güne tanıklık etmekteyiz. Sürücüsüz çalışacak vagonlarımızın 68 adetini sisteme dahil etmek üzere buradayız” dedi.

Şehrin Medeniyet Ölçüsü

Bir şehrin medeniyet ölçüsünün o şehirdeki toplu taşıma araçlarının kullanma oranına bağlı olduğuna vurgu yapan Başkan Topbaş, “İnsanlar ne kadar çok toplu taşıma araçlarına kullanabiliyorlarsa bu şehir o kadar medenidir. Biz de İstanbul'da bunu sağlamaya çalıştık. İnsanların toplu taşıma araçlarının kullanabilmeleri için, tercih etmeleri için, kaliteli, temiz, güvenli ve hızlı konforlu olması geriyor. Biz de İstanbul'daki ulaşım mastır planlarımızda ön gördüğümüz ulaşım sistemlerinde tekerlekli, raylı ve deniz ulaşım sistemlerini buna göre dizayn ettik” ifadelerini kullandı.

Fren Yapınca Elektrik Üretilecek

Yeni vagonların teknolojik özelliklerinden de bahseden Başkan Topbaş, “Bu vagonlar fren yaptığı zaman elektrik üretiyor ve diğer fren sistemlerinin elektrik kullanımında ki enerjiyi buradan destekliyor. Bundan dolayı da ayrıca titreşim ve ses minimize edilmiştir” diye konuştu.

En Yeni Metrolar Bizde

Başkan Topbaş metro ağlarını oluşturmada ülke olarak gecikildiğini ve yeni metro ağları oluşturulduğundan da en ileri teknolojiyi metro hatlarında kullandıklarını ifade ederek konuşmasını şöyle sürdürdü: “Dünyada metro yapımında gecikmişiz. Ama başka bir şey ise bütün metro sistemlerinin tamamı çok yeni teknoloji ile yapılıyor. Şu anda bizim teknolojide New York, Tokyo, Londra’da, Berlin’de bu ileri teknoloji yok. Bizim burada kullandığımız teknolojiler ve vagon kaliteleri daha iyi. Çünkü onlar yüz – yüz elli yıl önce yaptılar ve o sistemler eskidi. Bizler o zamanki teknolojiden değil, bu günkü teknolojiden yaptığımız için en modernleri bu şehre yakışır diyoruz.”

Başkan Topbaş konuşmasının ardından raylara indirilecek olan vagonların ilkini vinç operatörüne verdiği talimatlarla raylara indirdi.Yeni vagonların hizmete alım töreninin ardından Başkan Topbaş törene katılanlarla birlikte sahur yaparak metro hattında çalışan görevlilerle sohbet etti.

Kaynak: ibb.istanbul