Hükümetimiz TMO ve Doğrudan Destekleri İle Üreticinin Yanında


Hükümetimiz TMO ve Doğrudan Destekleri İle Üreticinin Yanında

AK Parti Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu, fındık hakkında açıklamalarda bulundu. Milletvekili Gündoğdu “Fındık için elimizden ne geliyorsa yapmaya çalışıyoruz. Kimse fındık ve çiftçi üzerinden şov yapmaya kalkmasın, fındık üzerinden şov yapmak isteyenlere müsaade etmeyiz. Hükümetimiz TMO ve doğrudan destekleri ile üreticinin yanında” dedi.

“Fındık üreticilerimizin yanındayım. Diğer milletvekillerimiz, bakanlarımız, Başbakanımız, Cumhurbaşkanımız da üreticinin yanında.” diyen AK Parti Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu “2 Ağustos tarihinde canlı yayına çıkmıştık. O günlerde TMO devreye girmemişti. Ben canlı yayında “TMO bu sene de mutlaka devreye girecek,  girmesi için ne gerekiyorsa yapacağım” dedim. Gerekli girişimlerde bulunduk, Tarım Bakanımıza konuyu ilettik ve bölge milletvekilleri ile fındık toplantısı gerçekleştirdik. Bölgemizdeki önemli isimlerle istişare yaparak hazırladığım fındık raporunu Tarım Bakanımıza verdim. Raporumda Ordu fındığının 11,50 TL Giresun fındığının ise 12,00 TL olması gerektiğini belirttim. Gönlümüzden geçen buydu. Ama ülkemizin ekonomik dengeleri göz önüne alındında rakamlar bu şekilde gerçekleşti” dedi

ALAVERİCİLERE, DALAVERİCİLERE, FAİZCİLERE KARŞI TMO DEVREYE GİRMİŞTİR

“TMO’nun devreye girmesi ile birlikte faizcilerin oyunu bozulmuştur. Bugün TMO alım yapmasaydı üreticimiz mağdur olacaktı. 8 yıldır fındık almayan devlet üreticilerin mağdur olmaması için bizlerinde gayreti ile fındık almaya başladı. Üstelik bir kota koymadı. Tarım Bakanımız Ahmet Eşref Fakıbaba, randıman yüzde 40 olsa bile ne kadar fındık varsa hepsini alacağını belirtti. Böylece üreticimizi rahatlattı. AK Parti’den önce, alınan fındıklarının parası 4-5 ay ödenmiyordu. Hala parasını alamayan mağdur hemşerilerimiz var. Para yerine yağ alanlar oldu. Bugün fındığını TMO’ya verenler bir hafta sonra paralarını alıyorlar. Ordu’da bir yalan haber yayıyorlar, “TMO 2-3 ay sonraya gün veriyor” diyorlar. TMO’dan randevu alanların sadece yüzde 60’ı fındığını getiriyor. Bir depoda günlük 600 ton alım yapılabilecekken bu rakam 350 tonda kalıyor.”

DEVLET TMO ve DESTEKLERİ İLE ÜRETİCİNİN YANINDADIR

Metin Gündoğdu sözlerine şöyle devam etti; “Bu yıl Şubat ayında 122 bin Ordulu hemşerimize 20 Milyon TL'lik Mazot ve gübre desteği verildi. 2009'dan beri her yıl verdiğimiz alan bazlı destek ödemeleri Mart-Nisan'da 119 bin hemşerimize 279 milyon TL olarak ödendi. Ben de 10 TL'lik fiyatın düşük olduğunu kabul ediyorum. Ama ülkenin ekonomik dengelerini de göz önünde bulundurmalıyız. Ben hep üreticinin yanında oldum. Çiftçinin yanında olmasaydım hiçbir şey belli değilken "Kendimi ortaya koyuyorum TMO devreye girecek" demezdim. Kimse fındık üzerinden şov yapmasın. AK Parti fındık üreticisinin yanında. Şov yapanın yanında üretici yok. TMO fındık alımlarında yüzde 3 çürük uygulaması yapıyordu, gerekli yerler ile görüştük Kültür ve Turizm Bakanımız Numan Kurtulmuş devreye girdi şimdi yüzde 5'e çıktı. Şahsımıza saldırıyorlar, önemi yok. Bir garibanın müşkülünü çözüp yardımcı olabildiysem benden mutlusu yok. Bugün TMO devreye girmeseydi, birileri çiftinin başına çökecekti. Biz çiftçimizi kimsenin ezmesine müsaade etmeyiz. Ben eleştiriye açığım, hemşerilerimizin beni dövmesine razıyım. Ama eleştirenler elini vicdanına koyacak.”