Galatasaray’ın 37. Başkanı Mustafa Cengiz


Galatasaray’ın 37. Başkanı Mustafa Cengiz

Galatasaray Lisesi Tevfik Fikret Salonu'nda yapılan Galatasaray Spor Kulübü Olağanüstü Seçim Genel Kurul Toplantısı sonucunda Mustafa Cengiz, Galatasaray'ın 37. başkanı oldu.

Galatasaray kulübünün yeni başkanının belirlendiği kongrede mevcut başkan Dursun Özbek 1.623 oy alırken, 1.703 oya alan Mustafa Cengiz başkanlığa seçildi.

Olağanüstü Seçim Genel Kurul, Galatasaray Spor Kulübü 36. Başkanı Dursun Özbek'in konuşması ile açıldı. Dursun Özbek ve Mustafa Cengiz'in ortak adayı olan İrfan Aktar'ın seçim divan başkanlığı oylamaya sunuldu ve İrfan Aktar yapılan oylama sonucunda Olağanüstü Seçim Genel Kurul Toplantısı Başkanlığı'na seçildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından seçime ilişkin tüzük hükümlerinin hatırlatılmasının ve yapılan işlemlerin ardından sırasıyla Mustafa Cengiz ve Dursun Özbek genel kurul üyelerine kısa birer konuşma yaptı.

"ONLAR MUTLU BİR ŞEKİLDE BİZİ İZLİYOR"

Mustafa Cengiz, yaptığı kısa konuşmada; "Ali Sami Yen... 7 öğrenci bir sınıfta oturuyor, bir karar alıyor. Maddi olanakları da kısıtlı. Bir takım, bir ekip oluşturmaya çalışıyor bu ekip. 113 yıl sonra bugün bu koridorlarda ve tüm dünyada 100 milyona yakın sempatizan, 30 milyona yakın taraftar vücut buluyor. Bu sosyolojik olarak incelenmesi gereken bir olgu. Onlar mutlu bir şekilde bizi izliyor. Biz uygun bir zaman ve şartlar içinde seçim olsun isterdik. Camia için hayırlı olsun diyorum. Biz ekip olarak sevgili Dursun başkana, bizden önce görev yapmış tüm yönetim kurulu üyelerine, buraya gelip sahip çıkan ve sosyal bir varlığı sürdüren özverili davranan herkese teşekkür ediyorum" dedi.

 "GALATASARAY'IN BAŞARISINA ODAKLANDIM"

Dursun Özbek ise, "2 buçuk senedir tüm yaptıklarımız malumunuz. Yapacaklarımı da açıkladım. Galatasaray'ın yarınlarının bugünden daha güzel olmasını, istikrarın yer almasını ve huzuru istiyorum. Seçim dönemleri rekabet içinde geçer. Galatasaray'da bu tatlı bir rekabettir. Gelişen futbol ekonomisinin sunduğu değerler çok üst değerler. Şampiyonluk primleri 250 milyon TL'ye kadar ulaşıyor. Bu her takım için, Galatasaray için de büyük bir meblağ. Ben bu sezon Galatasaray'ın şampiyonluğuna, her türlü olumsuzluğa savaşmaya, Galatasaray'ın mali yapısını kazanmaya odaklandım. Bu nedenle bugüne kadar yaptığım hizmeti beğendiyseniz sunduğum projelere onayınız varsa desteğinizi rica ediyorum. Seçimin Galatasaray Spor Kulübü'ne hayırlı olmasını diliyorum" diye konuştu.

18 SANDIKTA OY KULLANILDI

Aidatlarını yatıran 7 bin 494 kulüp üyesinin, Galatasaray Spor Kulübü Başkanını seçmek için oy kullanma hakkı olduğu seçimde üyeler, sınıflara dağıtılmış toplam 18 sandıkta, üyelik sicil numaralarına göre oy kullandı. Yapılan renk seçimine göre başkan adaylarından Dursun Özbek için "kırmızı", Mustafa Cengiz için de "sarı" oy pusulası kullanıldı.

Kaynak: galatasaray.org