Fındıkta Makinalı Hasat İle Kalite Artacak, Maliyet Düşecek


Fındıkta Makinalı Hasat İle Kalite Artacak, Maliyet Düşecek

Ordu Valiliğimiz himayelerinde gerçekleştirilen “Çiftçiyle El Ele Projesi” kapsamında fındık yetiştiriciliğinde makineli tarımı yaygınlaştırmak ve maliyetleri düşürmek amacıyla Durak Fındık tarafından İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne hibe edilen Fındık Toplama ve Fındık Süpürme Makineleri ile ilk hasatlar, düzenlenen Tarla Günleri’yle yapıldı.

Bu kapsamda Fatsa ve Ünye ilçelerimizde düzenlenen Tarla Günleri’ne, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Kemal Yılmaz, ilçe müdürleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve çok sayıda üretici katıldı.

Fındıkta verim ve kaliteyi artırmak ve maliyetleri düşürmek, hedefler arasında yer almaktadır. Fındıkta en önemli maliyet kalemlerinden bir tanesini işçilik maliyetleri oluşturmaktadır. Fındıkta makinalı hasat ile işçilik maliyetleri düşecek, ayrıca fındık tamamıyla olgunlaştıktan sonra zamanında hasat edilmiş olacağından randıman artacak ve böylelikle üreticilerimiz daha fazla kazanmış olacaktır.

Üreticilerin yoğun ilgi gösterdiği tarla günlerinde, makinelerin özellikleri, makineli hasadın yapılma şekli ve fındık hasadıyla ilgili üreticilere genel bilgiler de verildi.


Tekkeköy