En İdeal Besin, ‘’Anne Sütü’’


En İdeal Besin, ‘’Anne Sütü’’

Günümüzde bebeklerin anne sütü ile beslenmesi çok önemli bir yere sahiptir. İlk 6 ay anne sütü ile beslenen bebeklerde beyin gelişimi iyi olmakla beraber, enfeksiyon hastalıklarına yakalanma sıklığı da önemli derecede azalıyor.

Medicalpark Ordu Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doktor Güngör Balta, 21 Mayıs Dünya Süt Günü nedeniyle önemli açıklamalarda bulundu.  Uzman Doktor Balta, günümüzde bebeklerin çeşitli hastalıklara yakalanma riskinin çok fazla olduğunu;  bu riski minimal seviyeye indirmek için yeni doğan bebeklerin ilk 6 ay boyunca anne sütüyle beslenmesinin önemli olduğuna dikkat çekti. Medicalpark Ordu Hastanesi Çocuk Sağlığı Uzmanı Güngör Balta şu sorulara cevap verdi:

Anne sütü neden önemlidir?

Anne sütü bebeğin büyüme ve gelişmesini sağlayan en uygun ve değerli besin olduğunu belirten Uzm. Dr. Balta, ‘’Doğumdan sonra ilk 6 ayda bebeğin fiziksel ve psikososyal  ihtiyaçlarını tek başına mükemmel şekilde karşılar. Annen sütü ile beslenme bebek ve anne arasında çok güçlü bir bağ oluşmasını sağlar.’’ dedi.

Yeni Doğan bebeklerde anne sütünün faydası nedir?

Anne sütünün her zaman hazır, taze ve uygun ısıda oluğunu söyleyen Uzm. Dr. Balta, ‘’Besin değeri bebekler için ideal ve içeriği bebeğin böbreklerini yormayacak şekildedir. Sindirimi ve emilimi kolaydır. Anne sütü değişik enfeksiyonlardan koruyan ve bebek için çok gerekli olan büyüme faktörlerini içerir.’’ şeklinde konuşmasını sürdürdü.

Bebekler anne sütüyle ne kadar süre beslenmelidir?

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Sağlık Bakanlığının ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenilmesini önerdiğine dikkat çeken Uzm. Dr. Balta, ‘’Anne sütü 6 aydan sonra ek besinlerle beraber devam etmelidir. 6 ay ile bir yaş aralığında yine bebeğin en önemli besin kaynağı olmalıdır. Anne sütü ile emzirmenin 2 yaşına kadar etmesinin bebekler için faydası vardır.’’ dedi.

Anne sütü verilmeyen bebeklerde ne gibi riskler vardır?

Anne sütü yerine farklı besin ile beslenen bebeklerin, ortakulak iltihabı, bağırsak enfeksiyon oranları çok daha fazla olduğunun altını çizen Uzm. Dr. Balta, ‘’Anne sütü olmayan bebeklerde enfeksiyon nedeniyle hastaneye yatış oranları çok daha fazladır. Anne sütü olmayan bebeklerde Astım, egzama ve atopik dermatit gibi alerjik hastalıkların görülme oranı yüksektir. Ayrıca anne sütü olmayan bebeklerde, daha sık kabızlık, pişik görülme ihtimalleri vardır. Anne Sütü almayıp, mama ile beslenen bebeklerin zeka düzeylerinin daha düşük olduğu tespit edilmiştir.’’ şeklinde yanıtladı.

Emzirmenin anne sağlığına faydası var mı?

Emziren annelerin doğum sonrası rahim büzüşmeleri daha iyi olmakta ve istenmeyen doğum sonrası kanamalardan korunduklarını belirten Uzm. Dr. Balta, Buna bağlı olarak gelişen derin kansızlık oluşumu engellenmiş olur. Emzirme annede sakinlik ve duygusal tatmin oluşumuna neden olur. Doğum sonrası görülen depresyon oranlarını azaltır. Emzirme annenin gebelik boyunca almış olduğu kilolardan daha rahat ve düzenli olarak verilmesini sağlar. Yapılan çalışmalar sonucu emziren annelerin kronik sağlığının daha iyi olduğunu göstermiştir. Emziren anneyi meme ve rahim kanserlerinde koruyucu etkisi vardır.’’ şeklinde konuştu.

‘’Çocuk hekimlerine büyük göre düşmektedir’’

Son olarak anne sütü; bireylerin çocuklukta, ileri yaşamlarında daha sağlıklı ve mutlu olmaları açısından çok önemli olduğuna değinen Uzm. Dr. Balta, ‘’ Bebeklerin anne sütü ile daha fazla beslenmelerinde biz çocuk hekimlerine büyük görevler düşmektedir. Benim çalışmakta olduğum Medicalpark Ordu Hastanesi bebek dostu hastane olarak anne sütünü şiddetle önermektedir. Ayrıca sağlık çalışanlarının anne sütünün önemi açısından hizmet içi eğitimlerle farkındalıkların artırılması gerekmektedir. Özellikle annelerin emzirme açısından destek ve teşvik edilmesi gerekmektedir.’’ diyerek konuşmasını tamamladı.