2017 Yılı Asgari Ücret Açıklandı


2017 Yılı Asgari Ücret Açıklandı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, "2017 yılında asgari ücret bekar bir işçi için brüt bin 777 lira 50 kuruş, vergiler ve kesintiler düştüğünde net bin 404 lira 6 kuruş olarak uygulanacak" dedi.​

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu başkanlığında Bakanlığın Reşat Moralı Salonu'nda toplandı. Toplantıda, işçi kesimini temsil eden Türk-İş heyetine Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, TİSK heyetine ise Yönetim Kurulu Üyesi Metin Demir başkanlık yaptı.

Bakan Müezzinoğlu, Türkiye'nin son bir yılda yaşadığı olaylar ile dünyadaki konjonktürün belirli zorlukları beraberinde getirdiğini buna rağmen Türkiye için daha çok yatırım, istihdam, ihracat ve rekabetin önemli olduğunu vurguladı.

İşçi ile işveren arasındaki dengenin sağlanmasının kolay iş olmadığını dile getiren Müezzinoğlu, şöyle konuştu:

"Bir taraftan işverenimizin dünya ile rekabetteki gücünü koruyan ve destekleyen bakış açısı, diğer taraftan da alın teri döken, emeğinin karşılığını helal rızık olarak evine götürmek isteyen kardeşlerimizin hak ve hukukunu geliştirilmesi, onların standartlarının yükseltilmesi, bu ikisi arasında dengenin sağlanabilinmesi açıkcası çok kolay değil. Hele hele bugün yaşadığımız konjonktür nedeniyle... Buna rağmen öncelikle işçi kardeşlerimizimin çok mutlu olamadığı, yine işverenin de çok mutlu olamadığı, bir bakan olarak benim de çok mutlu olamadığım ama neticede yarınlarımızın huzurlu, güvenli, istikrarlı ve başarı geçmesi için paylaşarak sıkıntıları azaltacağımız, paylaşarak daha büyük başarılara yürüyeceğimiz bir yolculuğu yapma gayretiyle olabildiğince ortak karar vermeye çalıştık. Açıkcası dün gecede, bu sabah da üçlü imzanın peşinde bir bakan olarak çok koştum. Gönlüm arzu ederdi ki işçi kardeşlerimiz adına Türk-İş'in de burada imzası olması ama başaramadık bu nedenle üzgünüm. İşverenin de zorluklarını da anlayarak, onların da zorluklarını paylaşarak, bu zorluklarda yine ülke koşullarının, imkanlarının değerlendirilmesi çerçevesinde onlara da katkılarından dolayı teşekkür ediyorum."

"Evli ve 3 çocuklu bir çalışanda net bin 500 liraya denk gelecek"

Hükümetin ve işveren tarafının iki kademeli asgari ücretten yana olduğunu, hükümetin bütçe planlamasında da asgari ücretin iki kademeli olarak yapıldığını ama Türk-İş'in asgari ücretin yılın tamamı için geçerli olması önerisini dikkate aldıklarını vurgulayan Müezzinoğlu, yeni yılda asgari ücretin yılın ilk ve ikinci altı ayı şeklinde olmamasına, yılın tamamı için aynı uygulanmasına karar verdiklerini vurguladı.

Müezzinoğlu, yeni asgari ücret rakamını hükümet olarak işverenle birlikte imzaladıklarını dile getirerek, şu bilgileri verdi:

"Hükümet olarak bütçe planlaması yaparken enflasyonu 6,5 olarak hesaplamıştık. Asgari ücretteki artış oranını ise yaklaşık yüzde 8 olarak karara bağladık. Bu çerçevede brüt asgari ücret bin 777 lira 50 kuruş, net asgari ücret bin 404 lira 6 kuruş. Yani bin 300 liraya 104 lira ilave edildi. Bu evli ve 3 çocuklu bir çalışanımız için yaklaşık net bin 500 lira gibi bir rakama denk geliyor. Ben bu anlamda az veren candan, çok veren maldan. İnşallah malımız çoğaldığında çok veren kısmını da çözeriz. Alın terinin bereketine inan biriyim. İnşallah işçi kardeşlerimiz de alın terinin bereketiyle geleceğe umut ve güvenli yürüyeceklerdir. İşverenlerimizde de istediğimiz şu; dünya konjonktüründeki olumsuzluklara asla teslim olmasınlar. Çünkü zorluklar yeni fırsatlar doğurur."

"Destek konusu yine hükümetimiz tarafından değerlendirilir, son şekli verilir"

Bir basın mensubunun, yeni asgari ücrette net rakamın yılın sonunda da aynı kalması için vergi kesintisinin yapılmamasının söz konusu olup olmadığı yönündeki sorusuna Müezzinoğlu, "Bu bakan olarak benim yetkimde olan konu değil. Hükümetimiz bu talepleri değerlendirir, buna göre de bir karar yeri geldiğinde verilir. Yıl içinde geçen yıl gibi yapılan değerlendirmeler yine bu yılda ihtiyaç olduğunda hükümetimize götürülür." yanıtını verdi.

Geçen yıl asgari ücrette yüzde 30 artış olduğu için bir defaya mahsus işverene 100 liralık desteğin verildiğini anımsatan Müezzinoğlu, "Bu yılda bu desteğin aynı oranda olmasa bile devam edeceği konusunda Sayın Başbakanımızın açıklaması var. O nedenle destek konusu yine hükümetimiz tarafından değerlendirilir, son şekli verilir." dedi.

Kaynak: csgb.gov.tr