Butik Çikolata Kursları İstihdama Katkı Sağlıyor


Butik Çikolata Kursları İstihdama Katkı Sağlıyor

Ordu Büyükşehir Belediyesi Meslek ve Sanat Eğitimi Kursları (ORMEK), kursiyerlerin istihdamına katkı sağlıyor. ORMEK bugüne kadar Altınordu ve Fatsa şubelerinde butik çikolata kurslarında, 15 ayrı grupta 137 kişiye eğitim verdi.

KURSLAR 2016 YILINDA BAŞLADI

2016 yılı Nisan ayında başlayan kurslarda gıda üretiminin ön koşulu olan hijyen ve gıda güvenliği konularında bilgilendirilen kursiyerler, çikolatanın ham maddesi küvertürün eritilmesi, temperlenmesi, soğutulması ve kalıplanması konularında da pratik eğitime tabi tutuluyor. Butik çikolatanın muhafazası ve ambalajlanması konusunda bilgi alan kursiyerler, çikolata yapımını pratikte uygulayarak eşsiz lezzetler ortaya çıkarıyor.

15 GRUPTA 137 KİŞİYE EĞİTİM VERİLDİ

Bu zamana kadar 15 ayrı grupta 137 kişiye eğitim verilen kurslarla fındık, ceviz, hurma, keçiboynuzu vb. yöresel ürünleri çikolata ile birleştirerek Ordu’da butik çikolata işletmeleri kurmak amaçlanıyor.

TÜRKİYE’DE BİR İLK

Sadece bayan değil erkeklerin de katıldığı kurslarda ücretsiz butik çikolata eğitimi verilerek bu anlamda Türkiye’de bir ilke imza atılıyor. Kursiyerlerin bir kısmı, iş yeri açıp çeşitli illere ürün pazarlarken, diğer bir kısmı da hobi olarak başladığı eğitimin sonrası iş sahibi olmaya hazırlanıyor.

ÇİKOLATADAN PARA KAZANMAK ÇOK HEYECANLI

Merakla başladıkları kurs sonrası istihdama katılan kursiyerler ise, “Bölgemizde butik çikolata işletmeleri yaygın olmadığı için halkımızın bu işe olan ilgisi bizi memnun ediyor. Evde çikolata yapmak zevk verirken, bu işten para kazanıyor olmak da gurur verici. Emeği geçen herkese teşekkür ederiz” diye konuştular.