Deaflympics Samsun 2017, Muhteşem Kapanış Seremonisi İle Sona Erdi


Deaflympics Samsun 2017, Muhteşem Kapanış Seremonisi İle Sona Erdi

Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Demircan, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak ve Samsun Valisi Osman Kaymak, Tekkeköy Yaşar Doğu Spor Salonu’nda düzenlenen 23. İşitme Engelliler Yaz Olimpiyat Oyunları kapanış seremonisine katıldı.

Altı kıtadan 97 ülkeyi, 3 bin 148 sporcu ve 5 binin üzerinde katılımcıyı bir araya getiren 23. Yaz İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları Deaflympics Samsun 2017, Tekkeköy Yaşar Doğu Spor Salonu’nda düzenlenen muhteşem kapanış seremonisi ile son buldu. Seremonide ilk olarak olimpiyatlara katılan ülke bayraklarının kortej geçidiyle başladı. Ardından 23. Yaz İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları Deaflympics Samsun 2017’de yaşanan coşkulu anlar dev ekranda gösterildi.

 Gösterimin ardından bir konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya YILMAZ 12 gün boyumca tüm katılımcıları Samsun'da misafir etmenin sevincini yaşadıklarını söyleyerek, ‘Misafirlerimiz şehrimize renk kattılar. Şehrimizin yaşama sevincini yükselttiler. Bizleri mutlu ettiler. İnşallah biz de tüm misafirlerimizi mutlu edebilmişizdir. Tüm katılımcılara teşekkür ediyorum. Lütfen Samsun'umuzu unutmayın. Yolunuz açık olsun. ‘dedi.

Daha sonra Samsun Valisi Osman Kaymak yaptığı konuşmasında, ‘Bundan 12 gün önce dünyanın üçüncü büyük, ülkemizin de bugüne kadar düzenlemiş olduğu en büyük organizasyon olan İşitme engelliler Yaz Olimpiyat Oyunlarını burada büyük bir coşkuyla başlatmıştık. Bugün bu olimpiyatların kapanış merasimi için buradayız. Samsun ve Samsunlular olarak bu büyük organizasyonu ülkemize ve ilimize yakışır şekilde, huzur ve güven içinde tamamlamanın gönül rahatlığı içerisindeyiz. Bu organizasyonun başarılı bir şekilde tamamlanmasında tüm kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum kuruluşları ve gönüllülerle beraber hareket ederek başarılı bir sınav verdiğimize inanıyorum. Emek veren, katkı sunan herkese çok teşekkür ediyorum’ dedi.

‘DÜNYAYI BİRLEŞTİRMEK İÇİN SPORUN GÜCÜNÜ BİZLERE GÖSTERDİNİZ’

Samsun’da her şeyin çok güzel olduğunu ifade eden Uluslararası İşitme Engelliler Spor Komitesi (ICSD) Başkanı Valery Rukhledev, “Bu olimpiyatlarda çalışmak için herkes çok emek verdi. Muhteşem bir 2 hafta geçirdik. Bin 530 madalya sahiplerini buldu. Samsun’un oyunlara ev sahipliği yapması için emek veren herkese şükranlarımı sunuyorum. Tüm yapılanlar için sizlere minnettarız. Dünyayı birleştirmek için sporun gücünü bizlere gösterdiniz.”dedi..

 ‘SAMSUNLULAR ÇOK GÜZEL BİR MİSAFİRPERVERLİK GÖSTERDİLER’

Samsun’un organizasyonu çok iyi bir şekilde yaptığını vurgulayan Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Demircan, “Olimpiyatların Samsun’da yapılmasında büyük emeği olan önceki Bakanımız Sayın Akif Çağatay Kılıç, Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımıza teşekkür ediyorum. Samsunlular çok güzel bir misafirperverlik gösterdiler. Yarışmalara katılan ve madalya getiren sporculara teşekkür ediyorum. Samsun'lu sporseverler centilmen bir şekilde maçları takip ettiler. Organizasyonda emeği geçen herkese ayrı, ayrı teşekkür ediyorum.”dedi.

 ‘SPOR KARDEŞLİK, SEVGİ VE BARIŞIN DİLİDİR’

Sporun birleştirici bir gücünün olduğunun altını çizen Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, “97 ülkeden olimpiyatlara gelen sporculara, hakemlere, antrenörlere ve gönüllülere hoş geldiniz diyorum. Bu olimpiyatların Samsun’da gerçekleştirilmesinde çaba gösteren, her zaman destek veren Samsun’un evladı önceki Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Akif Çağatay Kılıç’a teşekkür ediyorum. Herkesin onu alkışlamasını istiyorum. Bu organizasyonda görev alan herkese ve salonları dolduran Samsun'lulara şükranlarımı sunuyorum. Ülke olarak biz çok şanslıyız. Çünkü başımızda bir sporcu olan Recep Tayyip Erdoğan var.

Bu olimpiyat organizasyonun gerçekleşmesinde çaba harcayan Cumhurbaşkanımıza ve Başbakanımıza teşekkür ediyorum. Spor dünyanın ortak dilidir. Bakın dünyadan 97 ülke burada toplandık. Hepimiz aynı dili konuşuyoruz. Spor kardeşlik, sevgi ve barışın dilidir. Spor kitlelerin ortak dilidir, kitleleri bir araya getirir. Organizasyonu başarıyla gerçekleştirmemizi sağlayan herkese şükran duyuyorum. Ülkemiz spor tesisleri ve spora yapılan yatırımlarla her zaman büyük spor organizasyonları yapmaya elverişli olduğunu buradan tüm dünyaya kanıtlanmıştır. Misafirlerimiz Samsun’u ve Türkiye’yi unutmasın.”dedi.

Konuşmaların ardından kapanış deklarasyonunu yapmak üzere ICSD Başkanı Valery Rukhledev sahneye geldi. Ardından ICSD bayrağı devir teslim töreni yapıldı.12 gündür Samsun’da olan ICSD bayrağı, Türkiye İşitme Engeliler Spor Federasyonu Başkanı Yakup Ümit Kihtir tarafından Uluslararası İşitme Engelliler Spor Komitesi (ICSD) Başkanı Valery Rukhledev'e verildi.

Daha sonra farklı müzik ve dans gösterileri eşliğinde Türkiye'nin kültür ve tarihi sahnelendi. Şarkıcı Murat Dalkılıç’ın verdiği konser ile muhteşem kapanış seremoni programı sona erdi.