Cumhuriyetimizin 100. Yılını Enerji Alanında Tarihî Bir Eserle Taçlandıracağız


Cumhuriyetimizin 100. Yılını Enerji Alanında Tarihî Bir Eserle Taçlandıracağız

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin ile birlikte Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin temelini atan Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı konuşmada, “Akkuyu Nükleer Güç Santralinin ilk reaktörünün 2023 yılında devreye alınmasıyla, Türkiye de nükleer enerji kullanan ülkeler ailesine dâhil olmuş olacaktır. Böylece, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100’üncü yılını, enerji alanında da tarihî bir eserle taçlandırmış olacağız” dedi.

“RUSYA İLE ENERJİ İŞ BİRLİĞİMİZ ADINA TARİHÎ BİR ANA ŞAHİTLİK EDİYORUZ”

Bugün, Türkiye’nin kalkınması ve enerji alanında Rusya Federasyonu ile iş birliği bakımından tarihî bir ana şahitlik ettiklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin temelini, Rusya Federasyon Devlet Başkanı Putin’le birlikte atmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi.

Türkiye ile Rusya Federasyonu’nun son 15 yılda ikili münasebetlerde kat ettiği büyük mesafenin, gelecek için önemli bir referans olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün yedincisini gerçekleştirecekleri Üst Düzey İşbirliği Konseyi’nin, iki ülke arasındaki ilişkilerin geldiği seviyenin sembolü olduğunu ifade etti.

Türkiye’nin, Rusya Federasyonu ile Suriye’deki terör tehdidinin ve çatışmaların sona erdirilmesi için yakın iş birliği içinde olduğuna ve birçok stratejik projeyi hayata geçirdiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, S-400 Hava Savunma Sistemleri, Türk Akım Doğalgaz Boru Hattı, temeli atılan Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin bunlardan sadece bir kaçı olduğunu sözlerine ekledi.

Türkiye’nin 2003-2017 yılları arasında ortalama yüzde 5,8, 2017’de yüzde 7,4 oranında büyüdüğüne değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhuriyetin 100’üncü yıldönümü olan 2023’de dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmayı hedeflediklerini, bunun da enerjiye olan ihtiyacın artması anlamına geldiğini kaydetti.

 “AKKUYU, TÜRKİYE’NİN ELEKTRİK İHTİYACININ YÜZDE 10’UNU KARŞILAYACAK”

Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin, tüm üniteleriyle devreye girdiğinde, tek başına Türkiye’nin elektrik ihtiyacının yüzde 10’unu karşılayabileceğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, böylece hâlen ağırlıklı olarak petrol, doğal gaz ve kömüre dayanan Türkiye’nin enerji sepetinin daha sağlıklı hâle geleceğini belirtti.

Karbondioksit salınımı olmadığı için nükleer santrallerin temiz bir enerji kaynağı olduğunu hatırlatarak, yapılacak santralin enerji güvenliğine katkısının yanı sıra iklim değişikliğiyle mücadelede önemli bir rol oynayacağını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu tecrübenin, nükleer enerji alanında insan kaynağımızın yetişmesine de katkı sağlayacağını dile getirdi. Hâlen yüzlerce Türk gencinin Rusya’daki üniversitelerde nükleer enerji konusunda öğrenim gördüğünü aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu gençlerin, öğrenimlerini tamamladıktan sonra Türkiye’ye dönerek bu alanda önemli görevler üstleneceğini sözlerine ekledi.

RUSYA FEDERASYONU DEVLET BAŞKANI PUTİN: “AKKUYU, TÜRKİYE EKONOMİSİNİN GELİŞİMİNE BÜYÜK HİZMET EDECEK”

Törendeki konuşmasında nükleer güç santrali dolayısıyla Türkiye’yi tebrik eden Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin ise bugün sadece Türkiye’nin ilk nükleer güç santralinin temelinin atılmadığını; aynı zamanda Türkiye’de nükleer iş sektörünün kurulduğunu vurguladı. Türkiye’nin teknoloji ve ekonomi bakımından gelişmiş bir ülke olduğuna işaret eden Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin, Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin devreye girmesiyle Türkiye’nin ekonomisinin gelişimine büyük hizmet edeceğini, bilim ve teknoloji potansiyelini artıracağını söyledi.

Konuşmaların ardından Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin temeli atıldı. Törenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin, baş başa görüşmelerini ve Türkiye-Rusya Üst Düzey İşbirliği Konseyi toplantısını gerçekleştirmek üzere Cumhurbaşkanlığı Külliyesine geçti.

Kaynak: tccb.gov.tr