Böbrek Taşı Olanlar Dikkat


Böbrek Taşı Olanlar Dikkat

Samsun Büyük Anadolu Çiftlik Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Dr. M. Gürkan Özkan, böbrek taşı olan kişilerin, bol bol su tüketmesini, çay, kahve ve kola gibi içeceklere mümkün olduğunca kısıtlamasını ve düzenli olarak egzersiz veya yürüyüş yapması gerektiğini söyledi.

Samsun Büyük Anadolu Çiftlik Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Dr. M. Gürkan Özkan, böbrek taşı nedir, nasıl oluşur tedavisi nasıl yapılır gibi sorulara yanıt vererek önemli bilgiler paylaştı.

Böbrek taşı, böbrek kanalları içerisinde oluşan mineral içerikli sert kitlelerdir diyen Dr. M. Gürkan Özkan,  "Bu taşların nasıl oluştuğu tam olarak bilinmesede; Ailevi yatkınlık, Doğuştan idrar yolları anomalileri ve bazı sistemik hastalıkların neden olabileceği yapılan araştırmalarda ortaya çıkmıştır.

Böbrek taşı, böbreğin pelvisinde ve böbreğin havuzcuğunda oluşabilir. İdrarda koruyucu olan bazı maddelerin  vücut tarafından eksik üretilmesi taş oluşumuna neden oluyor. Toplumda oldukça sık görülen taşlar erkeklerde kadınlara oranla 3 kat daha fazla görülmektedir.

BOL BOL SIVI ALIN

Gün içerisinde yeterince sıvı almamak taş oluşum riskini artıran faktörlerdendir. Ailesinde taş öyküsü olanların taş oluşturma olasılığı yüksektir. Böbrek taşı hastalığı çoğunlukla 30-50 yaş aralığında görülür. Vücutta değişik şiddette ağrılara neden olan böbrek taşında idrarda kan da görülür. Böbrek taşının tanısında görüntüleme yöntemleri ve labratuvar tetkikleri kullanılır. Röntgen filminde böbrek taşı varsa genellikle görülür. Bu film çekilirken hasta yatırılır. Fakat bütün taşlar direkt röntgen filminde görülmeyebilir. Bütün taşların görüldüğü sistem bilgisayarlı tomografidir.

BÖBREK TAŞI OLANLARIN DİKKATİNE

Böbrek taşı olan kişiler; Bol su tüketmeli, özellikle yaz aylarında bu daha da önemlidir. Çay, kahve ve kola gibi içeceklere mümkün olduğunca kısıtlama getirmelidir. Tuz tüketimini kısıtlamalıdır. Düzenli egzersiz veya yürüyüş yapmalıdır ve ani kilo kayıplarından kaçınmalıdır. 5 mm’nin altındaki taşlar kendiliğinden düşebilir.  Bol su ve hareket taşların düşmesine yardımcı olur. Üreter kanallarını genişletici İlaç tedavisi ile taş düşürmek mümkün.  5 mm üstü taşları da operasyon yolu ile düşürülmektedir. Taşın yapısı, sayısı, büyüklüğü, bulunduğu yer, tedavi metodunda önemli rol oynamaktadır. Son teknoloji yöntemlerle artık ağrısız kolay bir şekilde böbrek taşı tedavisi yapılmaktadır "