2020 Yılı Yaş Çay Sezonu Başladı


2020 Yılı Yaş Çay Sezonu Başladı

Çaykur Genel Müdürü Vekili ve YK üyesi Yusuf Ziya Alim 2020 yılı yaş çay kampanyası alımını 19 Mayıs Salı günü başlatacaklarını söyledi.

Çaykur Genel Müdürü Vekili ve YK üyesi Yusuf Ziya Alim, Çaykur Brifing salonunda düzenlediği basın toplantısında, “2020 yılı yaş çay kampanyası alımını, 19 Mayıs Salı günü başlatıyoruz. Bu sürgünde dönüm başına üreticilerimizden günlük 600 kilogram çay satın alacağız. Bu kota Çaykur tarihin en yüksek kotasıdır. Bildiğiniz gibi geçen yıl kotamız 500 kiloydu. Kotayı bu sezon bu kadar yükseltmemizin nedeni? Kuruçay satışlarımızda gerçekleştirmiş olduğumuz 40 bin ton çay satışı başarımızın sonucu bu kota oluşmuştur. Üreticilerimizin çaylarını toplamada acele etmemelerini, çay alımında her hangi bir sıkıntı yaşanmayacaktır. Günlük kapasite işleme rekoltemiz kadar hereksin çayını satın alacağız.” dedi.

Çaykur Genel Müdürü Vekili Yusuf Ziya Alim, “Bu yılın hazırlıklarını farklı ve özel kılan diğer bir husus da malum dünya genelinde etkili olan koronavirüs salgını olmuştur. Olağan akışın dışında ilave önlemler, tedbirlerin alınmasını gerektiren bu süreçte Çaykur olarak üreteci ve çalışanlarımızın sağlığını riske etmemek, üretime de ara vermemek için yoğun bir çaba sarf ettik ve kampanya süresince bu noktadaki hassasiyetimiz aynen devam edilecektir. Geçen yıl yaş çay kampanyasını 10 Mayıs’ta açmıştık. Bu yıl bölgemizde hava şartlarının soğuk seyretmesi sonucu bitkinin gelişmesinde geç olmuştur. Artık bölgemizde de havalar bir hayli ısınmaya başladı. Ve çaylarımız toplanacak kıvama erişmiştir. Çay tarımının yapıldığı, Rize, Trabzon, Artvin ve Giresun illerimizde bulunan 46 yaş çay işleme fabrikalarımıza, bu yıl Fındıklı ilçesinde yaptığımız 47’cı Çaykur Sümer çay fabrikamızda günlük 320 bin ton kapasiteyle üretime başlamış olacaktır. 2019 yılında 750 bin ton yaş çay satın alarak 140 bin ton Kuruçay elde ettik. Çaykur olarak 2019 sezonu yaş çay alımı ve kurur çay üretiminde tarihinin en başarılı rakamlarına sahip olmuştu. Bu sezonda inşallah bu rakamların üzerinde çay satın almak ve kuru çay üretmek hedefindeyiz. 63 bin ton Kuruçay stokumuzla yılların en düşün stokuna sahip konuma gelmiş olduk. Ama biz bu stoku kendimize yine çok görüyoruz. Bu stoku eritmek için piyasaya, Trabzon Uzungöl, Rize Ovit ve Artvin Kafkasör isimli çay paketlerini yeniden üretime başlayacağız. Üreticilerimiz özellikle çaylarını toplama, satma konularında acele etmez, Çaykur olarak planladığımız alım uygulamalarımıza riayet eder, hem kendilerini hem de bizim şartlarımızı zorlamazlar ise inanıyoruz ki geçmiş dönemlerden daha rahat bir çay sezonu yaşayacağız. Ayrıca üreticilerimizi memnun edecek, rahatlatacak 600 kg. alım kotamız nedeniyle acele etmemelerini, inşallah huzurlu bir ortamda çaylarını rahatlıkla satabileceklerdir” dedi.

Kaynak: caykur.gov.tr