2019 ÇKS Başvuruları İçin Son Gün 30 Haziran


2019 ÇKS Başvuruları İçin Son Gün 30 Haziran

Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü Nail Kırmacı, 2019 üretim yılına ilişkin ÇKS (Çiftçi Kayıt Sistemi) başvuruları için son tarihin 30 Haziran 2019 olduğunu söyledi.

Kırmacı, konuyla ilgili olarak şunları söyledi;

"2018 yılı Eylül ayı içinde başlamış olan Çiftçi Kayıt Sistemi başvurularında son tarih 30 Haziran 2019'dur. Bu minvalde, üreticilerimizin kayıt güncellemelerini yapabilmeleri için, belirtilen belgelerle birlikte 30 Haziran 2019 tarihine kadar bağlı bulundukları İl / İlçe Müdürlüklerine şahsen müracaat etmeleri gerekmektedir. Bildiğiniz gibi ÇKS başvurusu bulunmayan üreticilerimizin yıl içerisinde mazot, kimyevi gübre, yem bitkileri, fark ödemesi vb. gibi tarımsal faaliyetlere ilişkin desteklemelerden yararlanmaları mümkün değildir.

ÇKS başvurularında, üreticilerin Ziraat Odalarından 'Çiftçi Belgesi' alma zorunluluğu bulunmakta olup 2019 yılı ÇKS başvurusu için İl ve İlçe Müdürlüklerine ibraz edecekleri bu belgelerde '2019 ÇKS başvurusu için geçerlidir' ibaresinin yer almasına dikkat edilmelidir. Üreticilerimiz, bu başvuru veya kayıt güncellemesi işlemlerini yapabilmeleri için istenilen belgeleri ise İl / İlçe Müdürlüklerinden temin edeceklerdir.

Çiftçilerimizin mağdur olmamaları için başvuru dilekçesi ve belgelerini zamanında teslim etmelerini önemle hatırlatır, bu vesileyle bir kez daha içinde bulunduğumuz 2019 üretim sezonunun hayırlı uğurlu ve bereketli olmasını dilerim"

Kaynak: samsun.tarimorman.gov.tr