19 Mayıs İnancın Adıdır


19 Mayıs İnancın Adıdır

Canik Belediye Başkanı Osman Genç, 19 Mayıs'ın Türk Ulusu'nun bağımsızlık ve özgürlük umutlarının inanca dönüştüğü, ulusal değerlerin yeşerdiği, kurtuluş ateşinin yakıldığı, bağımsızlığa, aydınlığa ve geleceğe olan inancın adı olduğunu belirtti.

Başkan Osman Genç, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Mesajında, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'da bağımsızlık meşalesini yaktığı ve doğum günü kabul ettiği 19 Mayıs'ın, Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurulmasına uzanan sürecin ilk adımı olduğunu belirten Başkan Genç, 19 Mayıs 1919 tarihinin Bağımsız Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerini oluşturduğunu ve Türk Milleti'nin var olma mücadelesi açısından büyük önem taşıdığını söyledi. Genç, "Büyük Önder Atatürk'ün, bu tarihi Türk gençliğine armağan etmesi de bu bakımdan büyük anlam taşımaktadır" dedi.

'TARİHİMİZİ İYİ BİLMELİYİZ'

19 Mayıs'ın milli uyanışın en önemli sembolü olduğunu belirten Başkan Genç, "Birinci amacımız Türkiye'nin dünya ülkeleri arasında en tepede yerini almasıdır. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün de işaret ettiği gibi çok, ama çok çalışmalıyız ve ülkemizin tarihsel süreçte elde ettiği kazanımlara sahip çıkmalıyız. Bu da ancak çalışmakla, okumakla, araştırmakla, sorgulamakla ve tarihimizi iyi bilmekle olur. Türkiye'nin geleceği gençlerimizin ellerinde şekillenecektir. Bu nedenle gençlerimize yatırım önceliğimizdir" dedi.

'GENÇLERE YATIRIM, GELECEĞE YATIRIM'

Yapılan en büyük tarımın gençlere yapılan yatırım olduğunu ifade eden Genç, "Gençlik, bu günlerimizin sigortası, geleceğimizin de teminatıdır. Bizler, gençlerimizi el üstünde tutuyor, gençlerimize yatırım yapmayı, bu ülkenin geleceğine yatırım yapmak olarak değerlendiriyoruz. Dünyamız hızla değişip, dönüşürken, ülkemiz de hızla büyüyüp, kalkınıyor. Gençlerimizi geleceğe çok daha iyi hazırlamak, onlara en iyi, en gelişmiş imkanları sunmak bizlerin en temel görevidir. Çünkü yeni yüzyılın güçlü ve saygın Türkiye'sinin gençlerimizin omuzlarında yükseleceğine yürekten inanıyoruz" ifadelerini kullandı.

'MİRASI, DAHA İLERİ TAŞIMALIYIZ'

Gençlerin, tarihten aldıkları ilhamla, medeniyet yürüyüşünü çok daha ileri mesafelere taşıyacağını belirten Genç, şunları söyledi: "Gençlerimize düşen en önemli görev, devraldıkları mirası daha da zenginleştirmek için özveriyle çalışmak, kendilerinden sonra gelen nesillere bugün olduğundan çok daha parlak, çok daha kalkınmış, çok daha gelişmiş, çok daha müreffeh bir ülke bırakmak olmalıdır. Bu duygu ve düşüncelerle, gençlerimiz başta olmak üzere bütün milletimizin 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı en kalbi duygularımla kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere istiklal mücadelemizin bütün kahramanlarını rahmet, şükran ve minnetle anıyorum."