153 Çarşı ve Mahalle Bekçisi Yemin Ederek Göreve Başladı


153 Çarşı ve Mahalle Bekçisi Yemin Ederek Göreve Başladı

Bir aylık süreçte savunma taktikleri, durdurma, arama, kelepçe, mevzuat ve silah bilgisi eğitimi alan 153 Çarşı ve Mahalle Bekçisi için Samsun İl Emniyet Müdürlüğü bahçesinde düzenlenen yemin töreni gerçekleştirildi.

Saygı duruşu İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz yaptığı konuşmasında, "Çarşı ve Mahalle Bekçiliği müessesinin yeniden canlandırılması amacıyla İçişleri Bakanlığımızın almış olduğu karar çerçevesinde ilimizde ilk planda 250 kişilik kadro tahsis edilmiş, planlamaya uygun olarak yapılan imtihanlar çerçevesinde bu göreve hak kazanan bekçi adaylarınızın alımları yapılmıştır. Tüm iş ve işlemleri ile eğitimleri tamamlanan 153 Çarşı ve Mahalle Bekçimiz bugün yemin ederek kutsal görevlerine başlayacaklardır. Diğer adaylarımızın ise eğitimleri devam etmekte olup, eğitimleri bitiminde onlar da görevlerine başlatılacaktır. Çarşı ve Mahalle Bekçilerimizin görev yaptığı mahallerde vatandaşlarımızla bütünleşmesi o mahallin zamanla vazgeçilmez bir ferdi haline gelmesi Polis Teşkilatının da yapmış olduğu görevi kolaylaştıracaktır" dedi.

Devletimizin son yıllarda aldığı karar neticesinde Türkiye’de 20 bin civarında Çarşı ve Mahalle bekçisi alımı yapıldığını dile getiren Samsun Valisi Osman Kaymak, “İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu bu sayıyı 30 bine tamamlayacaklarını söyledi. Böylece Çarşı ve Mahalle Bekçiliği sistemi yeniden ihya edilmiş olacak. Tabii ki bu sistemi deneyeceğiz. Verim alınırsa yeni bekçi alımları yapılacaktır. Bu yeni alımda da Samsun’a iyi bir kontenjan verilmesini bekliyoruz. Yeni göreviniz hayırlı olsun, Allah utandırmasın. Sizler, gerek sınavda gerekse mülakatta bileğinizin gücüyle buraya geldiniz. Emniyet Müdürümüzden eğitimizin çok iyi olmasını istedim. Çünkü siz belinize artık silah taktınız ve devletin gücünü, otoritesini kullanacaksınız. O anlamda çok ciddi bir göreve atanıyorsunuz. Sizlere tavsiyem, bu görevin onur ve şerefini çok iyi taşımanızdır” diye konuştu.

Konuşmaların ardından 153 Çarşı ve Mahalle Bekçisi, Türk bayraklarıyla donatılan masalara ellerini koyarak, hep beraber yemin metnini okudu. Yemin töreninin ardından yemin eden 153 Çarşı ve Mahalle Bekçisini Vali Osman Kaymak, teker teker tebrik ederek, başarılar diledi.